WATER GAMES... στο Νηπιαγωγείο

nipia english 4Splish! Splash! Crazy water games!

Tents and tunnels – Peek-a-Boo!

Painting with our hands and feet,

Stories in the garden, too!

Summertime English is lots of fun,

For children, teachers.. everyone!

 

 

 

 

nipia english 5 nipia english 7

PROJET DE CLASSE

Μάθημα Γαλλικής γλώσσας και Φυσικής

Ε’ τάξη

gallika physikiΤίτλος: «Τι κοινό μπορεί να έχουν δυο γνωστικά αντικείμενα φαινομενικά αταίριαστα»

Θέμα: Οι Γάλλοι επιστήμονες
Επίπεδο: A1 prim.
Διεπιστημονικότητα: Γαλλική γλώσσα, Φυσική, Πληροφορική
Διάρκεια: Τέσσερις μήνες

Στόχοι: Αναζήτηση πληροφοριών για τη ζωή και το έργο των επιστημόνων, χρήση του διαδικτύου, συνεργασία μεταξύ των μαθητών, χρήση δύο γλωσσών, χρήση λεξικού, χρήση των γνώσεων από το μάθημα της πληροφορικής (PowerPoint), παρουσίαση ενός πειράματος

Διεξαγωγή:

1) εισαγωγή στο θέμα

2) επιλογή ομάδων

3) καταμερισμός αρμοδιοτήτων

4) επιλογή υλικού

5) μετάφραση στη γαλλική γλώσσα

6) επιλογή πειράματος

Τελική παραγωγή: Δημιουργία αρχείου σε PowerPoint, προβολή στον διαδραστικό πίνακα της τάξης.

Παρουσίαση υλικού από τον «δημοσιογράφο» στα γαλλικά

Μετάφραση στην ελληνική γλώσσα από τον «μεταφραστή»

Ανάλυση του πειράματος από τον «επιστήμονα»

Παρουσίαση του πειράματος από τον «συνεργάτη» του επιστήμονα

Αξιολόγηση: Αυτοαξιολόγηση. Ερωτήσεις/Απαντήσεις

PROJET DE CLASSE

Cours de français Fiche pédagogique


gallikaTitre: “Devenons petits écrivains”

Thème: Libre

Public cible: Les élèves de 11-12 ans

(sixième classe du primaire grec)

Niveau: A1 prim.

Interdisciplinarité: Les Arts Plastiques et l’ Informatique

Durée: Trois heures didactiques et

deux heures pour l’ image finale

Lieu: La classe, la salle del’informatique et la salle des arts

Objectifs: Collaborer, respecter l’idée de l’autre et son point de vue, consulter des dictionnaires, travailler sur le Power Point, illustrer des pages

Déroulement: 1)Introduction au thème

2)Diviser en groupes de 4/5 personnes

3) Exploiter

Produit final: Petits livres

Evaluation: Auto-évaluation

Présentation en classe au TBI

Questions/ Réponses des élèves

Divisés en groupes et durants trois heures didactiques seulement, les élèves de la sixième classe se sont transformés en écrivains. Ils ont écrit leur petite histoire et ils ont illlustré leurs pages. Ils ont utilisé une seule feuille de papier A4 (http//petitslivres.free.fr).
 

Κυκλοφοριακή αγωγή με τα ποδήλατά μας

Νηπιαγωγείο

Τα μεταφορικά μέσα είναι ένα θέμα που ενθουσιάζει τα παιδιά. Έφεραν το ποδήλατο ή το πατίνι τους στο σχολείο και το άφησαν για μια ολόκληρη εβδομάδα. Παίξαμε όλοι μαζί παιχνίδια συντονισμού, ισορροπίας και προσανατολισμού και πήραμε μέρος σε δραστηριότητες κυκλοφοριακής αγωγής. Η αυλή γέμισε χρώματα, γέλια και χαρούμενες παιδικές φωνές.

podilata